Przygotowując dzieci do podjęcia nauki w szkole korzystamy z serii książek ABC SZEŚCIOLATKA autorstwa A. Łada-Grodzkiej i D. Piotrowskiej. Decyzja o doborze książek jest zawsze konsultowana z rodzicami. Gotowość do nauki czytania jest procesem złożonym. U dzieci 6-letnich podejmujemy specjalne ćwiczenia podnoszące ten poziom, np. ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej, spostrzegawczości wzrokowej oraz orientacji przestrzennej. W nauce czytania wykorzystujemy elementy metody I. Majchrzak-polegające na globalnym, czyli całościowym odczytywaniu wyrazów oraz metodę dobrego startu H. Bogdanowicz W ciągu roku dzieci poznają 23 litery, ale jeżeli wyrażają chęć i gotowość, wprowadzamy również zmiękczenia i dwuznaki. Z przedszkolakami, którzy potrafią już czytać realizujemy program czytania ze zrozumieniem, czytania bajek, czasopism dziecięcych. Zajęcia z dziećmi 6-letnimi prowadzimy w ciekawej formie zabawowej. Prowadzimy również ćwiczenia przygotowujące do pisania-malowanie na dużych formatach papieru, poprzez kreślenie wzorów literopodobnych aż do pisania liter w liniaturze. Kształtowanie pojęć matematycznych łączymy z ruchem, działaniem, zabawą i manipulacją. Dzięki działaniom na konkretach dziecko ma możliwość rozwijania swego matematycznego myślenia i docPHP Warning: main(/home/pm7/strona/sonda/booth.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in //ankieta.php on line 2PHP Warning: main() [function.include]: Failed opening '/home/pm7/strona/sonda/booth.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php/pear4') in //ankieta.php on line 2PHP Fatal error: Call to a member function on a non-object in //ankieta.php on line 3hodzenia rozwiązań drogą rozumowania, czyli poprzez samodzielne myślenie. Pojęcia matematyczne pojawiają się jako elementy w czasie innych zajęć oraz w naturalnych sytuacjach (działania plastyczne, zajęcia ruchowe, prace samoobsługowe). Najważniejsze w matematyce jest rozumienie pojęć i posługiwanie się nimi, dlatego też pojęcia wprowadzamy na początku, a następnie dzieci zapoznajemy z symbolami, które to pojęcie oznaczają (np. znaki matematyczne +, -, =, <, >, liczby 1-10 ). Dzieci poznają również dni tygodnia, pory roku, pory dnia, odmierzanie czasu, porównywanie ciężaru, figury geometryczne. W zależności od zainteresowań i możliwości indywidualnych każdego dziecka rozszerzamy zakres działań na liczbach. Do kształtowania pojęć matematycznych wykorzystujemy scenariusze zajęć E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej-EDUKACJA MATEMATYCZNA 6-LATKÓW. Nasze dzieci są dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole o czym świadczą sukcesy naszych wychowanków.